Chtěli byste dopřát dětem na vaší zahradě venkovní hřiště s dětskou skluzavkou? Jaké zásady byste měli dodržovat, aby byl pobyt vašich ratolestí v tomto prostoru bezpečný?
Skluzavku nestavte do cesty – bylo by nerozumné polohovat dětské hřiště tak, aby skluzavka zasahovala do míst, která jsou frekventovaná, co se týče pohybu dalších osob, například směrem k chodníku nebo dokonce k výjezdu cyklistů. Toto hrozí zejména u hřišť obecních, jež se nachází na omezeném venkovním prostranství nedaleko cyklostezky. Děti, které se tu kloužou, zkrátka nesmí vjet někomu přímo pod kola.
Skluzavka a pískoviště – rovněž není dobrý nápad stavět skluzavku s dojezdem do písku. Může to být sice příjemné, pokud se děti klouzají naboso, ale když bude zrovna na pískovišti někdo stavět hrad, zády ke skluzavce, a jedno z dětí mu vjede větší rychlostí na záda, může mu i zlomit krční obratle nebo způsobit otřes mozku, a to není legrace.
Houpačka – chcete-li mít na hřišti houpačku, raději ji umístěte daleko od dalších herních prvků. Houpání vyžaduje mnoho místa vpředu a vzadu a raději nějaký ten metr přidejte, než naopak. Zde se nevyplatí šetřit.
Laminát či polyetylen – dříve se skluzavky vyráběly z laminátu, byl to materiál poměrně pevný, ale do jisté míry i křehký. Když se někde proděravěl nebo praskl, mohlo to způsobit i velmi nebezpečné tržné rány. Dnes se skluzavky zhotovují z polyetylenu, ale i tato konstrukce by měla plnit přísná pevnostní kritéria. Vsaďte při výstavbě hřiště raději na renomovanou firmu s dobrými zákaznickými referencemi, než na někoho, kdo nakupuje tyto výrobky od překupníků s původem z asijských zemí, což by se vám mohlo po určité době vymstít.
A jedna rada na závěr – veďte děti k zábavě na venkovních hřištích častěji, je to mnohem lepší styl zábavy, než trávit mnoho hodin času nad mobilním telefonem.