Pokud si pořídíme vlastní byt v paneláku, může nás překvapit mnoho věcí, zvláště pokud jsme doposud bydleli jen v klasickém rodinném domě. A jednou z nich může být požadavek stát se členem společenství vlastníků jednotek nebo bytového družstva, podle toho, jaké zřízení v daném domě mají.
Hlavní důvod, proč to novopečené vlastníky překvapuje, je fakt, že si neuvědomují jeho nutnost. Koneckonců, oni mají svůj byt v osobním vlastnictví, se kterým mohou nakládat (samozřejmě v rámci platných zákonů) podle svého. Na co jsou tedy potřeba tyto organizace?
Tato otázka pálí, zvláště když se dozví o povinných odvodech do fondu oprav či družstevního fondu. Jsou to totiž měsíčně další peníze pryč, a to není něco, z čeho by byl kdokoliv nadšen. Zpochybňování smyslu těchto organizací je tedy jen pochopitelné.
Přesto mají jak SVJ Home Partner tak družstva svůj důležitý účel. Nesmíme totiž zapomínat, že v těchto domech nenajdeme pouze byty samotné. Jsou zde i společné prostory, ke kterým patří i chodby a schody mezi jednotlivými byty, stejně jako společná zařízení, například výtah, ale i vchodové dveře, okna a balkony v mezipatrech a mnohé další. A i o ty je potřeba se starat, což rozhodně není zadarmo.
Avšak vzhledem k tomu, že onen dům má v podstatě více vlastníků, je zde problém, jak o těchto věcech rozhodnout. Klasickým příkladem může být zateplení fasády. Někteří majitelé bytů mohou být pro, jiní proti. A názor každého z nich má stejnou váhu. Také je zde problém vyjednávání s úřady či firmami. Dům totiž může zastupovat jen jedna osoba. Jak ale vybrat, kdo to bude? Zvláště když se jednotliví majitelé mezi sebou příliš neznají? Právě z tohoto důvodu byly vytvořeny tyto organizace.
V nich se veškeré otázky řeší hlasováním, a jednání s úřady i firmami obstarává zvolený předseda. Tak je zaručena spravedlnost při rozhodování, zatímco odvody do fondů zajišťují, že budou na dané opravy peníze. Jistě, není to dokonalý systém, avšak je tím nejlepším, co v současnosti máme.