Revize elektriky je činnost, která brání v rámci preventivních opatření nebezpečným situacím v domácnostech, v kancelářích, v provozovnách, v obchodech, na sportovištích, v úřadech, ve školách a na mnoha dalších místech. Jestliže se nyní zaměříme na domácnosti, můžeme se tu setkat s některými situacemi, které by stály za úvahu a konzultaci s odborníkem. Kupříkladu počet zásuvek v bytě navěšených na jeden okruh.
Zásuvek by mělo být ani málo, ani příliš mnoho – jistě uznáte, že instalovat zásuvky po obvodu celé místnosti v rozestupu jednoho metru, pouze jako preventivní opatření, pokud k nim nemáte aktuálně žádný vhodný spotřebič, je totální nesmysl. Na druhou stranu je zas zbytečně komplikované, abyste měli například v ložnici jedinou zásuvku z jedné strany manželské postele a k druhému nočnímu stolku tahali prodlužovací šňůru, a další šňůru vedli k psacímu stolu na opačné straně místnosti.
Příliš málo zásuvek vede k tomu, že si prostor doslova zasíťujete prodlužovacími přívody, a před tím vás bude každý rozumný elektrikář varovat. Co by se mohlo stát?
Skřípnutí nábytkem – musíte si uvědomit, že prodlužovací přívody jsou vlastně jakýmsi prodloužením zásuvek do obytného prostoru, proudí v nich síťové napětí a proto také musíte k prodlužovacím šňůrám podle toho přistupovat. Pokud skřípnete pod psacím stolem provázek, maximálně se vám přestřihne, ale jinak se nic zásadního nestane, ale u prodlužovací šňůry stačí jen trochu poodhalit izolaci kabelů, a máte problém. Můžete buď vyhořet, anebo…
Smrt za psacím stolem – nevšimnete-li si poškozené šňůry a šlápnete na ni bosou nohou, může to být vaše poslední událost v životě. Možná budete oponovat, že znáte někoho, kdo si sáhl na kabel pod proudem a přežil to, jenže on si sáhl rukou, která mohla být v tu chvíli zcela suchá, což také snížilo vodivost mezi dlaní a vodičem. U bosých chodidel je to mnohem nebezpečnější, protože ta bývají většinou pokryta vlhkým a slaným potem a slaný pot je vynikající vodič elektřiny.