Zima je, alespoň co se zahradních prací týče, pro většinu z nás obdobou odpočinku. Na podzim je ovšem potřeba ji na ni připravit, aby nízké teploty bez problému přestála. To se týká i bazénů a také v poslední době stále populárnějších vířivých van.
Právě u nich je celý proces poněkud složitější, neboť ostrý mráz ve spojení s vlhkostí ji mohou velmi snadno poškodit. Pokud tedy chceme, aby nám dlouho a dobře sloužila, pak bychom tento proces rozhodně neměli opominout. Jak ale by ale mělo zazimování vířivé vany probíhat?
V první řadě je nutné nechat ji důkladně vyschnout. To znamená včas vypustit veškerou vodu, aby stihly před příchodem mrazů zmizet i poslední stopy vlhkosti. Proti dešti, ranní rose a pozdějšímu sněhu ji ochráníme pomocí speciální nepromokavé plachty.
Po vypuštění je ovšem na místě nejprve důkladné vyčištění veškerých částí, a to včetně trysek. Právě v nich se totiž hromadí zdaleka nejvíce nečistot. Při tomto procesu je nutné přesně dodržovat pokyny výrobce, abychom ji náhodou nerozbily. Nejenže bychom měli starosti s výměnou poškozené části, navíc se na poškození způsobená neodbornou činností nevztahuje záruka. A věřte, že tyto části rozhodně nejsou levné.
Dále je potřeba vytáhnout veškeré součásti celého systému, které jdou. Jedná se například o čerpadlo, filtrační zařízení, ale také hadice. I tyto je vhodné vyčistit, případně také vyměnit filtrační médium, a následně uložit někam na suché místo, kde teploty nebudou sahat příliš nízko pod bod mrazu.
Poté přijde na řadu již zmíněná plachta, kterou vanu zakryjeme, aby se do ní nedostala nejen vlhkost, ale ani špína a různí živočichové. A věřte, že některá zvířata si před zimou a špatným počasím hledají úkryt kdekoliv je to možné. Je tedy vhodné zabránit, aby se jím stala vaše vířivá vana.
Poté, co celý tento proces provedete, si již můžete v klidu odpočinout. Máte totiž jistotu, že o vše je postaráno, a že na jaře budete moci svou vířivou vanu opět bez problémů napustit.